Linus Torvalds

To właśnie od tego człowieka wszytko się zaczęło, nasz Ojciec założyciel: Linus Benedict Torvalds.

Znany jest nam przede wszytkim jako twórca jądra Linux, pochodzący z Finlandii programista, który dał początek niezliczonej ilości dystrybucji oraz modyfikcji swojego dzieła udostępniając go społeczności programistów. Warto dodać, że częściowo odpowiada on za powstanie najpopularniejszego systemu mobilnego, ponieważ znany wszystkim Android również bazuje na jądrze Linuksa.

Tworząc Linuksa, Linus chciał uzyskać wydajny system typu UNIX, który będzie działał na jego domowym komputerze, system powstawał więc w wolnym czasie na domowym sprzęcie. W ten sposób w 1991 roku świat ujrzał pierwszą wersję Linuksa (prototyp). Następnie w 1994 roku powstała oficjalna wersja 1.0.

Pod koniec 1996 roku Torvalds przyjął stanowisko w firmie w Kalifornii, gdzie pracował od lutego 1997 roku do czerwca 2003 roku. Następnie przeniósł się do Open Source Development Labs, które odkąd połączyło się z Free Standards Group przyjęło nazwę Linux Foundation, pod którego patronatem kontynuuje pracę. W czerwcu 2004 roku Linus i jego rodzina przeprowadzili się do Dunthorpe w stanie Oregon, aby być bliżej siedziby głównej OSDL w Beaverton w stanie Oregon. Obecnie Linux Foundation sponsoruje Torvaldsa, aby mógł pracować na pełnym etacie nad ulepszaniem Linuksa.

Chociaż Torvalds uważa, że „otwarte oprogramowanie jest jedynym właściwym sposobem tworzenia oprogramowania”, dodał również, że używa „najlepszego narzędzia do tego zadania”, nawet jeśli obejmuje to oprogramowanie prawnie zastrzeżone. Został skrytykowany za jego użycie i rzekome poparcie dla zastrzeżonego oprogramowania BitKeeper do kontroli wersji w jądrze Linuksa. Torvalds napisał następnie darmowy program zastępujący BitKeeper o nazwie Git.

Programista jest znany nie tylko ze swoich projektów, ale również z niecodziennych wypowiedzi publicznych. Oto kilka z nich:

Chciałbym być miłym człowiekiem i mniej przeklinać i zachęcać ludzi do rozwoju, niż mówić im, że są idiotami. Przepraszam - próbowałem, to po prostu nie jestem ja.

Linus Torvalds

Filozofią Linuksa jest "śmiać się niebezpieczeństwu w twarz". Ups. Nie to. "Zrób to sam". Teraz się zgadza.

Linus Torvalds

Niektórzy ludzie mają wątpliwości, czy gruby pingwin naprawdę oddaje grację Linuksa, co jedynie mówi mi, że nigdy nie widzieli wściekłego pingwina ładującego się na nich z prędkością 100 mil na godzinę. Byliby bardziej ostrożni co mówią gdyby to przeżyli.

Linus Torvalds, po ogłoszeniu nowej wersji Linuksa

Jeśli chcesz podróżować po całym świecie i być zapraszanym na przemówienia do różnych miejsc, po prostu napisz system operacyjny Unix.

Linus Torvalds

Kiedy mówisz "napisałem program który zawiesił Windowsa", ludzie po prostu patrzą się na ciebie dziwnie i mówią: "hej, ja mam to już wraz z systemem, *za darmo*"

Linus Torvalds

Naprawdę, nie zależy mi zupełnie na zniszczeniu Microsoftu. To byłby po prostu całkowicie niezamierzony efekt uboczny

Linus Torvalds, wrzesień 2003

Lubię obrażać ludzi, bo myślę, że ludzie, którzy się obrażają powinni być obrażani.

Linus Torvalds

Mimo swoich kontrowersyjnych wypowiedzi Linus zdobył wiele zasłużonych nagród i wyróżnień, należą do nich (zachowam orginalne nazwy) :

 • 1996: Asteroida (9793) Torvalds nazwana na cześć Linusa Torvaldsa
 • 1997: Honorowy doktorat na Uniwersytecie w Sztokholmie
 • 1998: EFF Pioneer Award
 • 2000: Lovelace Medal
 • 2001: Takeda Award
 • 2005: Vollum Award
 • 2008: Hall of Fellows
 • 2010: C&C Prize
 • 2012: Millennium Technology Prize
 • 2012: Internet Hall of Fame
 • 2014: IEEE Computer Pioneer Award
 • 2018: IEEE Masaru Ibuka Consumer Electronics Award

Podsumowanie

Linus Torvalds to osoba wobec której nie można przejść obojętnie, stworzył genialne jądro Linuks i udostępnił szerokiej społeczności, dzięki temu przyzynił się niesamowicie do rozwoju systemów operacyjnych. Nadal czynnie rozwija projekt, który jak sam przyznaje, ma swoją siłę dzięki społeczności, stając się świetną alternatywą dla Maca czy Windowsa. Aktualnie cały Linux jest ogromnym, samodzielnym przedsięwzięciem z nadal wieloma możliwościami rozwoju, a wszystko to mogło się zmienić kiedy w 2000 roku, inna genialna osobistość - Steve Jobs, zaproponował Linusowi pracę dla Apple, jednak jak przyznał sam Linus: " Nienawidzę mikrojądra Mach" tym samym żegnając się z popularnym Jabłkiem.