Instalacja linuxa

Instalacja Linuxa jest procesem bardzo prostym, wbrew temu co wszędzie słyszymy. Poniżej przedstawiam krok po kroku jak przebiega ten proces.

1

Oto ekran jaki zobaczymy po uruchomieniu instalatora. Wybieramy opcję "Instalacja" i czekamy na załadowanie plików instalatora.

2

Następnie wybieramy język, zwracamy uwag na licencję i przechodzimy dalej.

3

Udało nam się dotrzeć do zarządzania partycjami, instalator sam wybierze najlepszy układ, jednak możemy go zmienić wybierając "Zaawansowane partycjonowanie".

4

W tym oknie możemy zarządzać wielkością i właściwościami partcji.

5

Wybieramy "Zmień rozmiar" lub "Edytuj".

6

Tutaj możemy edytować poszczególne partycje według potrzeb, my jednak pozostawimy je nienaruszone.

7

Następnie wybieramy strefę czasową i przechodzimy dalej.

8

W tym miejscu stajemy przed ważnym wyborem, instalator pozwala nam zdecydować, którą wersję chcemy zainstalować. KDE Plasma oraz GNOME to dwie opcje które nas interesują, są przeznaczone dla przeciętnych użytkowników i cechują się prostotą obsługi, różnica polega głównie na sposobie wyświetlania aplikacji, pulpitu itp. można się z nimi zapoznać oficjalnej stronie internetowej. Dostępna jest również wersja "Serwer", bez środowiska graficznego, jedynie z trybem tekstowym (dla zaawansowanych użytkowników). My wybierzemy opcje z GNOME.

9

Następnie tworzymy swojego użytkownika, ustalamy nazwę i hasło, przechodzimy dalej.

10

Rozpoczyna się właściwa instalacja, czekamy aż wszystkie pakiety zostaną zainstalowane.

11

Oto ukazuje się nam system, polecam wykonać aktualizacje, jeżeli dostaniemy o nich informacje.

W ten sposób udało nam się wspólnymi siłami postawić na nogi nasz system operacyjny i możemy go bez przeszkód użytkować.