Fedora

Fedora jest dystrybucją której twórcy stawiają najbardziej na interakcję ze społecznością. Projekt jest rozwijany głównie przez Red Hat, który sponsoruje rozwój systemu. Glównym założeniem projektu jest darmowy system oparty na licencji open-source umożliwiający modyfikację i rozwój przez społeczność. Fedora nie może się pochwalić aż tak wielka popularnością, jednak w 2016 roku używało go 1.2 miliona osób w tym Linus Torvalds czyli twórca jądra Linux.

mint interfejs 1

Fedorę cechuje niecodzienny sposób prowadzenia przez twórców, Red Hat dostarcza użytkownikom najnowsze rozwiązania technologiczne, o wiele szybciej niż w innych systemach. Czasami jednak, z powodu tak dużego wyprzedzenia system udostępniony użytkownikom jest niestabilny, z tego też powodu Fedora zyskała miano "Poligonu". Uważam jednak, że nie jest to słuszne stwierdzenie ponieważ błedy zdarzają się bardzo rzadko i nie są znaczące, a my możemy się cieszyć najnowocześniejszym systemem w pełni darmowym.

fedora-interfejs-2

Fedora posiada pięć oficjalnych i w pełni wspieranych wersji, każda ma inne zastosowanie, oto one:

  • Fedora Workstation - klasyczny system przyjazny użytkownikom, niezawodny, wraz ze środowiskiem GNOME.
  • Fedora Server - jak sama nazwa wskazuje, ta wersja jest przystosowana do obsługi serwerów, nie posiada środowiska graficznego, jednak można je bezproblemowo zainstalować.
  • Fedora CoreOS - minimalistyczna wersja systemu która oprócz samego jądra zawiera jedynie kilka dodatkowych usług, jest świetnie zoptymalizowana i przeznaczona do korzystania w oprciu o chmurę.
  • Fedora IoT - w pełnej nazwie Internet of Thinks, to wersja która jest wręcz fundamentem w budowie ekosystemu opartym na "Internecie rzeczy", jego założeniem jest połączenie różnych urządzeń, nie tylko komputerów i smartfonów w ogólnej sieci internetowej.
  • Fedora Silverblue - jest to system nowej generacji, cieszy się rosnącą popularnością, jego główne zalety to bezpieczeństwo, niezmienność, szybkość działania oraz aktualizacje niosące genialne zmiany. Systemu używają programiści jednak standardowy użytkownik również może sobie w nim poradzić.

Wymagania sprzętowe Fedory Workstation:

  • 2 GB RAMu
  • 20 GB wolnego miejsca na dysku
  • Procesor 2GHz dwurdzeniowy lub lepszy
Pobierz Fedorę na swój komputer